DÜNYA OKULLAR ŞAMPİYONASI’NDAN 5 MADALYA İLE DÖNDÜK

DÜNYA OKULLAR ŞAMPİYONASI’NDAN 5 MADALYA İLE DÖNDÜK
  • 01.05.2018
  • 2.902 kez okundu

GENÇ USTALARDAN GURUR TABLOSU: 3 DÜNYA İKİNCİLİĞİ, 2 DÜNYA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ

DÜNYA OKULLAR ŞAMPİYONASI’NDAN 5 MADALYA İLE DÖNDÜK

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:

“GENÇ USTALARIMIZ BİZE DAHA BÜYÜK BAŞARILAR YAŞATACAK”

Satrançta madalya sevinci! Genç milliler, Arnavutluk’un Dıraç şehrinde 21- 29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Dünya Okullar Satranç Şampiyonası’ndan 5 madalya ile dönerek yeni bir gurur tablosuna imza attılar. 40 ülkeden 487 usta sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne olan şampiyonadan üç gümüş ve iki bronz madalya geldi. 11 yaş kızlarda Dila Baloğlu, 13 yaş genelde Can Dolgun, 7 yaş genelde Alperen Akdoğan dünya ikincisi olurken, 11 yaş kızlarda Elifnaz Akat, 13 yaş kızlar kategorisinde de WCM (Kadın Usta Adayı) Safiye Öykü İnce dünya üçüncülüğüne isimlerini yazdıran sporcular oldu.

 

Türk satranççılarının uluslararası arenada farklı yaş kategorilerinde yakaladıkları başarının artarak devam ettiğine dikkat çeken Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Genç millilerimiz Dünya Okullar Şampiyonası’nda müthiş bir mücadeleye imza attılar. Şampiyonluğu kıl payı kaçırdılar. Aldıkları dereceler, sergiledikleri performanslarla dünya satranç otoritelerinin takdirini kazandılar. Gelecekte müthiş başarılara imza atacak gençlerimiz geliyor. Sağlam adımlarla ilerliyorlar. Genç ustalarımız bize daha büyük başarılar yaşatacak. Onlarla gurur duyuyorum! Bu sevinci bizlere yaşattıkları için teşekkür ediyorum ve yürekten kutluyorum. Bu başarıda pay sahibi olan antrenörlerine, ailelerine de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

NEFES KESEN BİR MÜCADELE VARDI

Madalya kazanan Dila Baloğlu, Elifnaz Akat WCM, Can Dolgun ise FIDE Ustası (FM) unvanı almaya hak kazanarak şampiyonada çifte mutluluk yaşatan sporcular oldu.

Aralarında İngiltere, Çin, ABD, Azerbaycan, Rusya gibi ülkelerin yer aldığı 40 ülkeden güçlü sporcuların yer aldığı şampiyonada Türkiye’yi 32 sporcu temsil etti. 8 FM, 6 WFM, 21 CM ve 17 WCM olmak üzere toplam 52 unvanlı sporcunun da yarıştığı şampiyonada nefes kesen mücadeleler yaşandı.

Satranç milliler bazı kategorilerde madalyayı kıl payı kaçırdı. 9 yaş genelde Arda Çamlar beşinci, 11 yaş genelde CM Kerem Erten üçüncü ile eş puanla dördüncü, Yusuf Portakalcı beşinci, 15 yaş genelde Emirhan Tarlabaşı birinci ile eş puanla dördüncü, 9 yaş kızlarda Ela Keskinler beşinci, 15 yaş kızlarda Eylül Çelik altıncı, 17 yaş kızlar kategorisinde ise WFM Bengü Sena Ayan beşinci oldu.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ