DİLOVASI’NDA SAĞLIK SKANDALI

Amatörün Nabzı
Amatörün Nabzı
  • 06.03.2015
  • 2.509 kez okundu

Türkiye’nin en çok lisanslı sporcusuna sahip vilayeti olan Kocaeli’nde hafta sonu yaşananlar bölgemize ve de kentimize yakışmayacak cinstendi.

Diliskelesispor ile Darıcaspor arasında oynanan 2. Amatör Küme K Grubu mücadelesini izlemek için gittiğim Dilovası Stadında maç içerisinde yaşananlar akıllara durgunluk vericiydi.

Bölgemizde amatör maçlardaki sakatlık ve sağlık durumlarına müdahale edebilmek için gerek özel hastanelerle gerek devlet kuruluşlarıyla yapılan sponsorluk anlaşmalarının tüm statları kapsamadığına tanıklık ettik.

Müsabaka oynanırken saha kenarında bekleyen ne bir ambulans ne de bir sağlıkçı vardı.

Futbolcular sahada tabiri yerindeyse “Allah’a emanet” mücadele ediyorlardı.

İlk sakatlık henüz yeni baba olan Darıcasporlu Hakan Karzaoğlu ile yaşandı. Rakibiyle girdiği pozisyon sonucu yerde kalan Hakan’a ilk müdahaleyi Diliskelesi’nin 6 numaralı futbolcusu Alper Erkanlı yaptı. Ardından Darıcaspor teknik direktörü Başar Özkan elinde soğutucu spreyi ile sakatlığın yaşandığı yere gitti.

 

ŞANS BU İŞTE!..

Diliskeleli Alper’in sivildeki mesleği doktorluk. Arapçeşme aile sağlık merkezi doktorlarından Alper Erkanlı yaşanan sakatlıklara ilk müdahaleyi yaparak elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyordu.

Benzer pozisyonlarda Diliskelesi’nin kalecisi Samet’te yaşadı. Bunun da Allah’tan ciddi bir problemi olmadı ve oyuna devam etti. İkinci yarıda bukez sakatlıktan nasibini alan Diliskeleli Bilal oldu. Girdiği pozisyon sonucu başına aldığı darbeyle bir süreliğine oyun dışı kalan Bilal’e ilk müdahaleyi Doktor Alper ile teknik direktör Hayati Nalbant yaptı. İlerleyen dakikalarda ise bukez korkulan oldu ve sakatlığı geçiren sahanın ve Diliskelesi’nin doktoru Alper Erkanlı oldu. Saha dışına alınan Alper’e ilk müdahaleyi Diliskelesi Kulüp Başkanı Kenan Yılmaz ile kendisi yaptı.

“İnsan kendi kendinin doktoru olmalıdır” derler ya hani burada esprili bir yaklaşım oldu. Diliskelesi bu konuda biraz şanslı. Kadrosunda doktor bir futbolcu oynatıyor. Peki ya daha ciddi bir sakatlık durumu yaşansaydı da orada Alper bulunmasaydı. Bunun hesabını kim verecekti merak ediyorum.

 

TÜRK SPORUNUN ACI SORUNU

Diliskelesi – Darıcaspor maçında yaşananlar sadece kısa bir örnek. Her hafta çeşitli ilçelerimizde ve ülke genelinde bunun gibi nice sorunlarla karşı karşıya geliyoruz. Federasyonun konuyla ilgili ciddi yaptırımlar uygulaması ve Allah korusun, birisinin canı yanmadan sağlıkçı olayının çözüme kavuşturulması lazım. Bu durum kentimizde, bölgemizde ve ülkemizde ciddiye alınacak kritik bir durum. Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu, İl Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Muzaffer Çintimar’ı, Belediye başkanlarımızı, özel hastane sahiplerini ve bunların en başında KASKF Başkanı Murat Aydın’a çağrıda bulunuyorum. Kocaeli ve Gebze bölgesi bu ülkenin markasıysa yaşanan bu tablo kentimizin ve bölgemizin içler acısı durumunu ortaya koyar. Büyüklük özel hastanelerin açılışlarında ön saflardan fotoğraf karelerine boy göstermekle değil, bulunduğu bölgenin kanayan yarasına merhem sürmekle olur. Benden söylemesi, takdir sizin…

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cumali dedi ki:

    Allaha emanet yaşıyoruz, Amatörün Nabzi bu isin üstüne git, dünyanın parasını alan ve fatih terime aylık 800 milyar veren, her transfer için kasasını dolduran federasyona haklarımız haram olsun..
    mesut kardeşim kalemine saglik

YORUM YAZ