AVRUPA HIZLI VE YILDIRIM SATRANÇ ŞAMPİYONASI”NDA TÜRKİYE’YE BRONZ MADALYA

AVRUPA HIZLI VE YILDIRIM SATRANÇ ŞAMPİYONASI”NDA TÜRKİYE’YE BRONZ MADALYA
  • 12.12.2018
  • 2.571 kez okundu

BÜYÜKUSTA VAHAP ŞANAL AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU

TSF BAŞKANI GÜLKIZ TULAY:

“GENÇ BÜYÜKUSTAMIZI YÜREKTEN KUTLUYORUM ”

Satrançta Büyükusta(GM) Vahap Şanal, Avrupa üçüncüsü oldu. Makedonya Cumhuriyeti’nin Üsküp şehrinde 5-9 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen “Avrupa Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası”nın Hızlı segmentinde milli sporcu Şanal, birinci ile eş puanda bronz madalyanın sahibi oldu. Rusya, İngiltere, Fransa gibi 37 ülkeden toplam 400’ün üzerinde sporcunun yarıştığı şampiyonada Rusya’dan GM Valerij Popov birinciliğe ulaşırken, aynı ülkeden GM Andrey Esipenko ise ikinci sırada yer aldı. 13 turluk nefes kesen mücadelelerin yaşandığı şampiyonada Şanal’ın yanı sıra Türkiye’yi FIDE Ustası(FM) Bahadır Özen, Uluslararası Usta(IM) Cem Kaan Gökerkan, Ergin Şahin ve Necaattin Şentürk başarıyla temsil etti.

 

 

2016 yılında ‘Türkiye’nin en genç Büyükustası’ unvanıyla ‘Dünya Büyükusta Listesi’ne adını yazdıran Şanal’ı Türkiye’ye kazandırdığı Avrupa üçüncülüğü nedeniyle kutlayan Türkiye Satranç Federasyonu(TSF) Başkanı Gülkız Tulay, “Büyükustamız Vahap Şanal’ı ülkemize kazandırdığı bronz madalya nedeniyle kutluyorum. Şampiyonaya katılan sporcularımız çok iyi bir performans sergilediler. Dünyanın farklı ülkelerinden usta sporcularla yaptıkları maçlar oldukça heyecan vericiydi. Şanal, oldukça çekişmeli geçen şampiyonada 10,5/13 puanla birinciliği paylaştı ve üçüncü oldu. Bahadır Özen 9,0/13, Cem Kaan Gökerkan 8,0/13, Şahin Ergin 7,0/13 ve Necati Şentürk 5,5/13 skorlarıyla başarılı performanslara imza attılar. Gelecek adına ümit verici sonuçlara ulaştılar. Büyükustamız Vahap Şanal’ın elde ettiği başarı satranç sporuna verilen emeklerin ve yatırımların doğru yere ulaştığının kanıtıdır. Bu sevinci bize yaşattığı için tüm sporcularımızı yürekten kutluyorum. Onların başarıları alt yapıdan yetişen sporcularımıza da örnek oluyor. Türk satrancı her geçen gün daha da ileriye gidiyor” dedi.

GM VAHAP ŞANAL KİMDİR?

Vahap Şanal, 26 Mayıs 1998 tarihinde İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini MEV okullarında tamamladı. Şanal, Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Lojistik Yönetimi (İngilizce) bölümünde yüzde 100 burslu olarak öğretim hayatına devam ediyor.Annesi ev hanımı, babası ticaretle uğraşan milli sporcunun satranç tutkusu ilkokuldan bu yana devam ediyor. Şanal, azimli çalışma temposunun yanı sıra ailesinin de desteğinin katkısıyla, Türkiye’nin en genç Büyükustası (GM) oldu. Sporcunun Türkiye’yi başarı ile temsil ettiği şampiyonalardan bazıları ise şöyle: 2018 Avrupa Hızlı ve Yıldırım Satranç Şampiyonası üçüncülüğü, 2017 Dünya Takımlar Satranç Şampiyonası beşinciliği (Takım), 2017 Uluslararası Graz Açık Satranç Turnuvası birinci ile eş puanla ikinci, 2017 Uluslararası Lienz Açık Satranç Turnuvasında birinci, 2016 Dünya Satranç Olimpiyatı’nda dünya altıncılığı (Takım), 2015 Avrupa Genç Takımlar Satranç Şampiyonası Blitz Turnuvası Şampiyonu, 2014 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı Masa Şampiyonu, 2013 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 15 yaş kategorisinde ikinci, 2012 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 15 yaş şampiyonu, 2011 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 13 yaş kategorisinde ikinci, 2011 Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 13 yaş kategorisinde ikinci, 2010 Dünya Okullar Şampiyonası 13 Yaş kategorisinde ikinci, 2010 Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 13 yaş kategorisinde ikinci, 2009 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 16 Yaş Altı kategorisinde üçüncü, 2009 8. Dubai Gençler Satranç Turnuvası Gençler kategorisinde ikinci, 2009 Balkan 16 Yaş Altı Hızlı Satranç Şampiyonası 17 Yaş kategorisinde üçüncü.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ