KENT DERBİSİNDE YAŞANANLAR

Amatörün Nabzı
Amatörün Nabzı
  • 24.01.2016

Kocaeli’de dün (Cumartesi) hafızalardan silinmeyecek bir 90 dakikayı geride bıraktık. Haftalardır sonucu merakla beklenen Kocaelispor-Gebzespor derbisi 2-0’lık evsahibi ekibin üstünlüğü ile sonuçlandı. Ancak bu maçta taraftar olayları ve saha zemini daha üstün rol oynadı.

Maçın ardından sosyal medyada ve gündemde tartışılan konuları iyice gözlemledim. Taraftarların ve spor adamlarının maça bakışını değerlendirdim. Bunların ardından en son bu kritik derbiyi ben kaleme almak istedim. Sahada oynanan oyundan çok tribünlerde yaşanan gelişmeler gündemi meşgul etti.

Gebzespor’un etkili taraftar gücü Eskiçarşı bu karşılaşmanın hazırlıklarını haftalar öncesinden başlatmıştı. Maçın önemi büyüktü. Pazar günü oynanması beklenen müsabakanın 3. lig temsilcisi Derincespor’un saha hakkına sahip olması gerekçesiyle cumartesi gününe çekilmişti. Üstüne birde açık öğretim sınavları ve hava muhalefeti etkilenince tribünlerin büyük bölümü boş kalmıştı. Eskiçarşı taraftar grubu ise kendilerine ayrılan bölümü doldurarak müthiş bir görsel şölene imza attılar.
Maça iki takım taraftarlarıda dosthane bir şekilde başlamış ancak Kocaelisporlu Oğuzhan Türkmen’in sebebi belirsiz bir biçimde attığı golün ardından Gebzesporlu taraftarlara armasını göstererek el kol hareketleri yapması oldukça anlamsızdı. Bunun yanı sıra numaralı tribünde yer alan bazı taraftarların misafir takım taraftarlarına hakaret ve küfür etmeleri herkeste şaşkınlık yarattı. Bunun üstüne Kocaeli emniyetinin Eskiçarşı tribününe müdahale edip gözaltı girişimleri ise tansiyonun iyice artmasına neden oldu.

Herşey bu kadar güzel başlamışken neden böylesi olumsuzluklar yaşandı? Bunu taraftarlar ve futbolcular kendilerinde aramalı. Bu şehrin iki lokomotif kulübünün dosthane şekilde geçen mücadelesine gölge düşmesi maçın skorundan daha çok üzücü hal aldı. Nitekim Kocaelispor kazanarak büyük bir avantaj yakalasa da Gebzespor’da mücadelesine kaldığı yerden devam etmeye uğraşacak. Çünkü Gebzespor’un kimliğinde «Mücadele» yazar.

OĞUZHAN’IN KARAGÜMRÜK
AŞKI MI AĞIR BASTI?
Bilindiği üzere Gebzespor ile Karagümrük taraftarları arasında ezeli bir rekabet söz konusu. Üç sezonda önce Karagümrük’te oynarken attığı gollerle alınan şampiyonlukta pay sahibi olan Oğuzhan Türkmen, Karagümrük taraftarlarının gönlünde taht kurmuş bir isimdir. Maç öncesi Karagümrük aleyhinde olumsuz tezahüratlar yapan Eskiçarşı’ya karşı attığı gol sonrası armasını göstererek taraftarlara imalı bir mesaj gönderen Oğuzhan Türkmen sahadaki centilmenliğe gölge düşüren isim oldu. Öyle görünüyor ki; Oğuzhan’ın içindeki Karagümrük sevgisi ağır başmış ki attığı golle ortalığı karıştırdı.

AYAKTA KALAN MAÇI KAZANDI!
Gelelim maçın kritiğine… Şampiyonluk iddiası açısından bu maçı Gebzespor’un mutlak kazanması gerekiyordu. Bu karda kışta o kadar taraftar takımlarını yalnız bırakmamak adına giyindi, kuşandı, hazırlığını yaptı ve stattaki yerini alarak desteğini profesyonel bir şekilde vermeye başladı. Yönetim kurulu ise futbolcu alacakarını maç öncesinden dağıtarak sporcuların sahaya rahat bir kafa yapısıyla çıkmasını sağladı. Peki futbolcu arkadaşlar…

Siz ne yaptınız? Ben bu maçın bu sahada oynanmaması için adeta dua ediyordum. Çünkü Gebzespor’un teknik bir yapıya sahip olduğunu ve bu ağır sahada istediği futbolu sergileyemeyeceğini adım gibi biliyordum. Kocaelispor fiziksel olarak daha üstün bir yapıya sahip. Onlar maçın bu şartlarda oynandığı için adeta sevincinden zil takıp oynayacaklardı. Hava muhalefetinin bir hafta öncesinden böyle olacağı meteoroloji uzmanları tarafından açıklandı. Peki birer çift vidalı krampon alıp sahaya çıkmanız hiç aklınıza gelmedi mi? Maçı izlerken yanımdaki arkadaşımla bu konuyu istişare ettik.

Sahada yürümek bile adeta zor iken plastik kramponlarla bu denli kritik bir maça çıkmak ne derece doğruydu. Takımda o kadar tecrübeli yönetici, teknik heyet ve futbolcu var. Maliyeti en fazla 200 TL olan birer çift vidalı krampon alınmış olsa emin olun bu maçın sonucu daha farklı olurdu. Dikkat ederseniz Gebzesporlu futbolcular ayakta durmakta bile zorlandı. Kocaelispor›da ise takımın yarısıdan fazlasında mevcuttu. Zaten alacağınız bu kramponları senede 3-4 maçta kullanıp 3-4 sezon aralıksız kullanabilirsiniz.

Neyse bu da bize bir ders niteliğinde olsun. Kocaelispor, Gebzespor’dan çok daha iyi bir ekip mi? Değil!.. Ligin boyu kısa ama illa ki puan kaybı yaşanacaktır. Gebzespor’da artık hataya yer yok. Çıkıp her maç kazanılacak. Dedik ya, «Mücadele» Gebzespor’un ruhunda ve kimliğinde var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. cabbar dedi ki:

    Kocaelispor dan bır cacık olmaz borç batagında boyna kaymakam valı kapı kapı gezınıyorlar 3 lıge cıksalar borçlar devreye gırıcek amatörde oldugu ıcın şuan sorun yok gebzeye gelınce ilker başkan kocaeliye yaptıgı jestlerle adamları resmen sız bu sehrın abısı bız kardeşıyız konumuna getırdı futbolda abı kardeş olmaz ezelı rakıp olur o kadar

YORUM YAZ